Julia Sztyk
18 artykułów na stronie

Julia Sztyk

Doradca zawodowy PSZ. Trener wielu metod pracy w temacie rozwoju osobistego i zawodowego jednostki. Praktyk wspierający z pasją i zaangażowaniem osoby pragnące rozwinąć karierę. Autorka bloga i kanału na FB „Profesjonalny Doradca Zawodowy”.
Artykuły autora

8. Nie widzę? Nie słyszę? Nie chodzę? Pracuję! 5 maja Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnością.Scenariusz zajęć dla uczniów klas I–III

Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa  zawodowego dla klas I–III: uczeń opisuje, czym jest praca, i omawia jej znaczenie w życiu człowieka na wybranych przykładach oraz planuje swoje działania lub działania grupy, wskazując na podstawowe czynności i zadania niezbędne do realizacji celu; załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cele główne: uczeń opisuje, czym jest praca, i omawia jej znaczenie w życiu człowieka na wybranych przykładach, uczeń planuje swoje działania lub działania grupy, wskazując na podstawowe czynności i zadania niezbędne do realizacji celu. Cele szczegółowe:Uczeń: rozwija wiedzę w temacie niepełnosprawności, rozwija własną postawę prospołeczną, rozwija własną wrażliwość, empatię i akceptację w stosunku do innych osób w swoim otoczeniu, rozpoznaje potrzeby osób z niepełnosprawnością w sytuacjach zawodowych, omawia znaczenie pracy w życiu każdego człowieka, w tym osoby z niepełnosprawnością. Metody pracy: miniwykład, dyskusja, burza mózgów, praca w grupach. Środki dydaktyczne: Ukryte talenty (załącznik nr 1) – dla każdej grupy, Sławne osoby z niepełnosprawnością [1] – prezentacja, rzutnik lub tablica interaktywna, komputer z dostępem do Internetu. Przewidywany czas realizacji: 45 min.
29 kwietnia 2024Czytaj więcej »

6. „Czas to pieniądz”. O wartości czasu okiem pracownika. Scenariusz zajęć dla uczniów klas I-III

Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas I–III: uczeń podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w bliższym i dalszym otoczeniu oraz opisuje podstawową specyfikę pracy w wybranych zawodach; załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cele główne: uczeń podaje nazwy zawodów wykonywanych przez osoby w bliższym i dalszym otoczeniu oraz opisuje podstawową specyfikę pracy w wybranych zawodach, uczeń potrafi dostrzec związki, jakie zachodzą pomiędzy pracą zawodową a czasem jej wykonania. Cele szczegółowe, uczeń: rozwija proaktywną postawę wobec własnej przyszłości zawodowej, rozpoznaje zawody wykonywane przez osoby w swoim otoczeniu, określa czas poświęcany na wykonywanie czynności zawodowych przez osoby w swoim bliższym otoczeniu, rozwija umiejętność określania czasu, ma świadomość wagi dobrej organizacji w zarządzaniu sobą w czasie. Metody pracy: miniwykład, dyskusja, burza mózgów, praca indywidualna, praca w grupach. Środki dydaktyczne: Moje codzienne czynności (załącznik nr 1 – dla każdej grupy), Minutnik (załącznik nr 2 – dla każdego ucznia), arkusz A2 lub większy, klej, taśma klejąca lub masa mocująca, marker, mazak. Przewidywany czas realizacji: 45 min.
27 marca 2024Czytaj więcej »

9. Pan cukiernik i pani cukierniczka – słodka praca wymagająca talentu. Scenariusz zajęć dla uczniów klas I–III

Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas I–III: uczeń opisuje rolę zdolności i zainteresowań w wykonywaniu danego zawodu, uczeń posługuje się przyborami i narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem oraz w sposób twórczy i niekonwencjonalny; załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cele główne: opisuje rolę zdolności i zainteresowań w wykonywaniu profesji na przykładzie zawodu cukiernika, posługuje się przyborami i narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem oraz w sposób twórczy i niekonwencjonalny. Cele szczegółowe:Uczeń: rozwija proaktywną postawę wobec własnej przyszłości zawodowej, wymienia główne zadania i czynności zawodowe charakterystyczne dla pracy cukiernika, potrafi określić zakres zdolności i predyspozycji zawodowych cukiernika, wymienia przybory i narzędzia przydatne w pracy cukiernika, rozwija kompetencje związane z pracą zespołową. Metody pracy: miniwykład, burza mózgów, praca w grupach, ekspresja plastyczna. Środki dydaktyczne: Pani cukierniczka – kolorowanka (załącznik nr 1), Atrybuty zawodowe cukiernika – przykładowa lista (załącznik nr 2), wybrane z listy (załącznik nr 2) atrybuty cukiernika – po dwa lub więcej dla grupy, kolorowe kredki lub mazaki, kolorowa plastelina, ciastolina lub modelina, opcjonalnie: duże miski, mąka, sól, proszek do pieczenia, olej roślinny, gorąca woda, barwniki spożywcze, makiety tekturowych minitortów. Przewidywany czas realizacji: 45 min.
26 lutego 2024Czytaj więcej »

7. Wszystko to, co mnie otacza, to efekt czyjejś pracy. Scenariusz zajęć dla uczniów klas I–III

Scenariusz przeznaczony jest do pracy przy realizacji następujących treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla klas I–III: uczeń omawia znaczenie zaangażowania różnych zawodów w kształt otoczenia, w którym funkcjonuje; załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 325). Cel główny: uczeń omawia znaczenie zaangażowania różnych zawodów w kształt otoczenia, w którym funkcjonuje. Cele szczegółowe:Uczeń: rozwija proaktywną postawę wobec własnej przyszłości zawodowej, podaje przykłady zawodów wykonywanych przez ludzi w najbliższym otoczeniu, opisuje czynności charakterystyczne dla wybranych zawodów, wskazuje różne czynności zawodowe pełnione przez osoby wykonujące zawody związane z najbliższym otoczeniem ucznia, rozwija kompetencje twórcze i kreatywność, rozwija kompetencje związane z wystąpieniami publicznymi, komunikacją interpersonalną oraz doskonali śmiałość w pracy zespołowej. Metody pracy: miniwykład, burza mózgów, praca w grupach, prezentacja, ekspresja plastyczna, dyskusja moderowana. Środki dydaktyczne: kolorowe kredki lub mazaki, arkusz A3 lub A2 – dla każdej grupy, tablica, taśma malarska lub masa mocująca samoprzylepna, opcjonalnie: dwustronna taśma klejąca/klej, pudełka (np. po zapałkach, herbacie, jogurcie), kolorowe papiery i krepiny. Przewidywany czas realizacji: 45 min.
26 lutego 2024Czytaj więcej »